kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disk optik prej 320 gigabajt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besnik hack3r
V I P
V I P
avatar

Posts : 605
Join date : 20/08/2009
Age : 22
Location : Local Dick C:/hack WeB

MesazhTitulli: Disk optik prej 320 gigabajt   Mon Oct 05, 2009 5:32 am
Kompania TDK ka zhvilluar diskun optik me kapacitet të përgjithshëm prej 320 gigabajt. Për incizim disku përdorë teknologjinë pothuajse të njëjtë me atë të Blu-ray.
Mediumi përbëhet prej gjithsej dhjetë shtresave, (secili prej 32 GB), derisa shtresa përfundimtare është dukshëm më e mirë sesa tek prototipat e mëhershme.

TDK ka arritur kapacitetin më të madh duke ndryshuar përmasat e materialeve nga të cilat përbëhet sipërfaqja për incizim si dhe me shfrytëzimin e materialeve të ndryshme për shtresa të ndryshme.

Kompania ka për qëllim që të demonstrojë diskun e ri në panairin “CEATEC Japan 2009”, i cili mbahet nga java e ardhshme.

_________________


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaforum.albanianforum.net
 
Disk optik prej 320 gigabajt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Agim Bacelli:Rrëfimi* Tregim
» Prej nga e ka prejardhjen emri “shqiptar”?
» Kënd prej politikanëve e sundon gruaja, kush e ka amvise e kush Miss? (Foto)
» Sa sheqer mund të konsumoj njeriu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: jeta :: teknologjia-
Kërce tek: