kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 GRIPI I DERRAVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besnik hack3r
V I P
V I P
besnik hack3r

Posts : 605
Join date : 20/08/2009
Age : 23
Location : Local Dick C:/hack WeB

GRIPI I DERRAVE Empty
MesazhTitulli: GRIPI I DERRAVE   GRIPI I DERRAVE Icon_minitimeMon Oct 12, 2009 6:15 am

Njerëzit pajisen me maska mbrojtëse në Meksikë
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Njerëzit pajisen me maska mbrojtëse në Meksikë
Shkencëtarët kanë paralajmëruar për mundësinë që një virus i gripit të shkaktojë epidemi të reja. Si pasojë e "Gripit të Spanjës", në vitet 1918 dhe 1919 vdiqën mbi 20 milionë vetë. Tani njeriu kërcënohet nga derrat.


Gripi i derrave ndryshon nga gripi i shpendëve

Edhe derrat mund të sëmuren nga gripi dhe madje nga gripi i vërtetë. Ndërkohë që virusi që shkakton këtë sëmundje është ngjitës dhe mund të kalojë shumë lehtë tek njeriu. Kjo sëmundje dallohet nga gripi i shpendëve.

A ekziston gripi i derrave edhe te derrat e Evropës?

Në kushtet normale ky virus nuk është asgjë i veçantë dhe i rrezikshëm. Gati çdo i dyti derr në zonat e Amerikës, prej nga edhe vjen kjo sëmundje, ka pasur kontakt me këtë virus dhe ka krijuar imunitet. Sëmundja ndërkohë duhet të jetë përhapur edhe në Evropë, por pronarët e derrave nuk janë të obliguar të lajmërojnë për të. Prandaj nuk dihet me saktësi, nëse kjo sëmundje me të vërtetë ekziston edhe në Evropë.

Janë dy gjëra që shqetësojnë mjekësinë e sotme: Së pari, në kohën e pandemisë së vitit 1918, e njohur edhe si "Gripi i Spanjës", kishte një valë infektimesh të derrave nga gripi. Dhe së dyti, derri njihet si bartës i virusit, ku virusët shumëzohet dhe përzihen me virusë të tjerë.

Rrezik përbën përzierja e viruseve

Shkencëtarët mendojnë se pikërisht një përzierje e tillë virusesh ka ndodhur në vitin 1918, në vitin 1957 me gripin aziatik dhe në vitin 1968 me gripin e Hongkongut. Pra viruset e gripit të shpendëve dhe viruset aspak të rrezikshëm të njerëzve janë përzier dhe kanë kaluar në derra, duke prodhuar kështu një virus të rrezikshëm.

Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se virusi më i ri në Meksikë është një tip i ri i virusit H1N1, i cili paraqitet tek njerëzit, shpendët dhe derrat.


GRIPI I DERRAVE 0,,4208773_1,00

_________________
GRIPI I DERRAVE Fdsfdsfdsfdsfdsfdsfsd
GRIPI I DERRAVE 2gt7xj5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaforum.albanianforum.net
 
GRIPI I DERRAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: Kendi kulturor :: Mjekesia-
Kërce tek: