kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besnik hack3r
V I P
V I P
besnik hack3r

Posts : 605
Join date : 20/08/2009
Age : 23
Location : Local Dick C:/hack WeB

VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA Empty
MesazhTitulli: VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA   VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 10:33 am

VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA Tilera-x100-Core
Harrojini procesorët dual-core (dy bërthama) dhe quad-core (katër bërthama):

Një kompani gjysmëpërcjellësish premton të paketojë 100 bërthama në një procesor që mund të përdoret në aplikacione që kanë nevojë për fuqi të madhe përpunimi kompjuterik si video konferenca, stacione bazë wireless, serverë rrjetesh, indeksim ueb-serverash, etj. Për krahasim, procesorët e rinj të Intel pritet të kenë vetëm 8 bërthama.

“Me procesorin e ri arrihet një performancë 4 fish më e madhe se e procesorit më të mirë të Intel, Nehalem-Ex, duke konsumuar një të tretën e energjisë së Nehalem-it.” Thotë zëdhënësi i kompanisë, Agarwal.

Procesori 100 bërthamësh prodhohet duke përdorur teknologjinë 40-nanometër, dhe pritet të nxirret në treg në fillim të vitit të ardhshëm.

Ky procesor shkel ligjin e Moore, që thotë se numri i transistorëve në një cip dyfishohet çdo dy vite, por zgjedhja e bërthamave të shumëfishta mund të jetë e vetmja rrugë për të rritur performancën, sepse shpejtësia e një bërthame të veçantë nuk mund të çohet përtej një pike të caktuar.

Faktikisht, Intel ka punuar mbi një ide të tillë. Vitin e shkuar Intel ka prezantuar një procesor koncept me 80 bërthama. Kompania premtoi se do e nxirrte në treg për 5 vite.

Tilera, kompani e krijuar në 2007 dhe ka dalë nga dyert e MIT (Massachusetts Institute of Technology). Kompania thotë se produkti do jetë i disponueshëm në muajt e ardhshëm, që do të thotë se kompania nga zeroja në 3 cite nxjerr një procesor shumë të fuqishëm në një kohë shumë të shpejtë në botën e gjysmëpërcjellësve, gjë që është arritur me krijimin e një çipi që kalon pengesat e arkitekturës x86 të Intel.

Mënyra e organizimit të bërthamave është bërë në formë rrjete, jo një bërthamë qendrore që organizon të tjerat për të mos “mbytur” trafikun qarkullues.

Secila bërthamë ka një procesor të mirëfilltë me memorie L1 dhe L2 dhe një shtresë L3 lidhjeje.

“Nëse keni nevojë për fuqi shumë të madhe kompjuterike, për shembull të kodohen/ç’kodohen rryma të shumëfishta video, procesori ynë mund ta bëjë me efiçencë shumë më të lartë se çdo cip Intel, apo procesor”, thotë Agarwal.

Ndryshe nga sistemet GPU, me këtë sistem programuesit mund te përdorin dhe të kompilojnë aplikacione për arkitekturën x86 të Intel me procesorin Tilera.

“Tilera ka hedhur një hap shumë të madh përpara në programimin masiv paralel,” thotë Strauss. “Procesori 100 bërthamash është më i ngjashëm me një procesor gjenerik më shumë se çdo gjë që kemi parë më parë.”

Por mos prisni ta përdorni me Windows 7. Për këtë, konsumatorët duhet të presin versionin e Intel pas disa vitesh. /krokodili/

_________________
VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA Fdsfdsfdsfdsfdsfdsfsd
VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA 2gt7xj5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaforum.albanianforum.net
 
VJEN TILERA PROCESORI ME 100 BËRTHAMA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: jeta :: teknologjia-
Kërce tek: